Как да се храним полезно докато пътуваме
Пътуването до непозната държава обикновено е свързано с радостно нетърпение, с приятни спомени, с разглеждане на градове пълни с история, с наслаждаване на красиви архитектурни забележителности, със запознаване с нова култура и не на последно място – с досег до местната кухня.
Кулинарните изкушения в Европа са много и лесно можем да преядем с всевъзможни вкусотии. Освен нежеланите сантиметри около талията и ханша, преяждането с прекалено много храна (особено храна богата на въглехидрати и мазнини) понякога е причина за неприятни моменти по време на почивката. Спестете си подобни неприятни моменти с комбинация от предоставените съвети как да се храним здравословно и полезно по време на почивка.
1. Овесени ядки с малко сушени плодове
Овесените ядките са полезен източник на витамини, калции, белтъчини и полезни мононенаситени мазнини. Съдържат витамини от тип Витамин А, цялата група на Витамин B, Витамин Е, фосфор, селен, мед и други.
Комбинирайте ги с малко кисело мляко и бързо ще получите здравословна и полезна закуска, която ще ви даде витамини и енергия за предстоящия ден.
2. Сандвичи
Ако овесените ядки не са по ваш вкус, а обичате да хапвате сандвичи, тогава гледайте те да са приготвени с пълнозърнест хляб. Ползвайте нискомаслен кашкавал, сирене и не мазни салами, тип филе, чиста шунка. Всички знаем за вредата от наситените мазнини – висок холестерол, който ще ни доведе проблеми в бъдеще. Към сандвича винаги можем да добавим краставица и чушка или друга комбинация от пресни местни зеленчуци. Ако изберете първия вариант, краставицата остава свежа дълго време и ни хидратира, чушката съдържа А, В1, В2, В6, С и Е витамини.
3. Зеленчуци
Зеленчуците са един от най-важните източници на витамини и фибри, спомагат изхвърлянето на канцерогенните и токсичните вещества от нашия организъм. От значителна важност е да се консумират ежедневно. Старайте се колкото се може по-често да комбинирате вкусните местни ястия с порция салата.
Друга алтернатива е да си приготвите кутийка с нарязани зеленчуци. Сложете вътре моркови, краставици, чушки и малко пресен спанак и затворете добре. Така може винаги да имате свежа доста витамини докато сте на път.
4. Плодове и бисквитки
Разбира се, без нещо сладко никой не може. Винаги можем да заменим тортите, кроасаните и вафлите с ябълка, банан или круша. В зависимост от дестинацията, която посещавате, можете да изберете характерни за региона пресни плодове на ниска цена.
Също така можете да си вземете 1-2 пакета овесени бисквитки, които са бавни въглехидрати и ще ви държат сити дълго време. На пазара се предлагат бисквити, които вместо захар са подсладени с мед – по-полезен и вкусен вариант.
5. Черен шоколад
Името на какаото произлиза от „Храна на боговете“. Какаото е източник на хром, Витамин C, цинк , магнезий, желязо и сератонин. Една много важна съставка, която съдържа черният шоколад е Теобромин – той е мощен антиоксидант и стимулант на нервната системата. Съвкупността от тези качества го прави чудесна храна за сърдечно съдовата система, организма и силата на човек.
Дори без гореспоменатите предимства, не са нужни поводи или убеждаване за да хапнем малко черен шоколад.
6. Мелатонин
В човешкия биологичен ритъм основна роля играе Мелатонина. Нарича се още хормонът на младостта. Присъства в организма на всички живи същества и се произвежда само нощем докато организма е в покой. Много пътешественици взимат Мелатонин в себе докато пътуват с цел премахване на стреса от път, спокоен сън и климатизация.
7. Вода, зелен чай, фреш
Винаги трябва да имаме достатъчно вода в себе си за да можем постоянно да хидратираме организма си. Ако искате да разнообразите можете да си направите зелен чай в къщи и да му добавите малко мед или стевия за по-сладък вкус. Тази напитка ще ви освежи и ще спомогне за нормалния метаболизъм. Фреша е също чудесен вариант да се тонизирате.
Освен полезните здравословни свойства от честото пиене на вода, жаждата понякога се проявява като глад и човек поема повече калорий без да се замисли. Подсещайте се да пиете вода по-често и така ще избегнете нежелани мини обяди или вечери помежду основните ядения.