Берлин се превръща във водеща веганска столица
Европейски център на техното, на хипстърите, на бързо растящите наеми и нискобюджетния туризъм, Берлин все повече се откроява като веганска столица. От ресторантите през срещите за необвързани хора до месарниците – всичко клони към принципа “100 процента неживотински продукт”, разказва Яник Паске от “Франс прес”.
Веган салата “Цезар” с вегански заместител на една от традиционните съставки на ястието – пармезана.
Ако булевардите “Ку’дам” (“Курфюрстендам”) и “Унтер ден Линден” са сред най-популярните и оживени артерии в Берлин, току-що пристигналият турист несъмнено ще се затрудни да открие на картата си “Веган авеню”, чието истинско име е “Шифелбайнерщрасе”.
Тази безлична улица се нарича така, защото има магазини и заведения в буржоазно-бохемския квартал “Пренцлауер берг”: супермаркет, кафене, магазин за дрехи и магазин за обувки, всичките – стриктно вегански. Те не предлагат нито яйца, нито краве или козе кисело мляко, нито мед, нито желатин по рафтовете за промоции, по стойките и стелажите им няма нито кожени, нито вълнени изделия.
Веганството, което изключва консумацията на каквито и да било продукти от животински произход, от експлоатация на животни или изпитвани върху животни, преживява същински подем. Според интернет сайта Happy cow (“Щастлива крава”), който обхваща всички вегански ресторанти в света, в Париж има 24 заведения, в Лондон – 40, а в Берлин – 60. В последно време френската столица се опитва да навакса закъснението с внезапен бум.
В Берлин тенденцията започна още преди няколко години с откриването на десетина заведения годишно. Според Федерацията на вегетарианците в Германия през 2008 г. в града е имало само 3 вегански ресторанта.
Вегански сирена, направени от бадемово мляко.
Както казва заместник-председателят на федерацията Себастиан Йой, “това движение набира скорост в цяла Европа, но Германия, и най-вече Берлин, са водещи”. А според него майонезата е била създадена да завладее тази модна столица.
Трудно е да се каже с точност, но според федерацията в Берлин вероятно има около 80 000 последователи на веганството, а в Германия се предполага, че са 900 000. Цифрите показват силно увеличение, но са още далече от броя на германските вегетарианци, които премахват някои продукти от животински произход от менюто си – 7.8 милиона.
В най-модните квартали в Берлин десетки вегански ресторанти очакват изгладнели клиенти с чиста съвест.
“По отношение на предлагането Берлин почти се изравнява вече с Ню Йорк”, световната столица на този вид хранене, казва Мориц Улрих, инструктор по йога и веган по начало.
Модерни блогъри, създателите на прословутото и много посещавано заведение за бързо хранене, са впрочем на светлинни години от берлинските активисти от 70-те години на миналия век с ортопедични чехли биркенщок и плетени на ръка чорапи.
Тяхна мишена е по-скоро т.нар. “флекситарианска” клиентела – хора, които от време на време са вегани, ограничават месото или рибата, но без да ги премахват изцяло от хранителния си режим.
Флекситарианство
“Струва ми се, че хората все повече се замислят откъде идва храната в чинията им”, каза Йоханес Тойерл, млад предприемач, който също се е ориентирал към тази публика. Зад тезгяха на своята веганска месарница, той предлага кюфтета и резени печено от. . . сайтан – заместител на месото на базата на пшенични протеини. “Освен ограничаването на консумацията на месо, забелязва се също, че хората искат да ядат сезонни и регионални продукти”, допълва той.
източник: dnevnik.bg